Jaką zgrzewarkę do rur kupić
Rury z tworzyw sztucznych, a tym samym wszelkie instalacje wodno-kanalizacyjne czy grzewcze z ich wykorzystaniem, swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim trwałości, łatwości obróbki oraz niskiej cenie. Aby jednak wykonać niezawodną instalację (niezależnie od jej przeznaczenia), należy rury ze sobą połączyć. Można po prostu je skleić odpowiednim klejem do plastiku, ale wykonanie takich zespoleń zajmuje dość sporo czasu, ponadto nikt nie zagwarantuje, że będą one w pełni skuteczne. Dlatego, jeżeli zamierzamy łączyć rury z tworzyw sztucznych, bezpieczniej, a także szybciej jest posłużyć się zgrzewarką. Tylko jaką zgrzewarkę do rur kupić? Podpowiadamy.
Dobra zgrzewarka do rur – zasada działania
Zgrzewarki przeznaczone są do łączenia rur z tworzyw sztucznych (PP, PVC, PE czy PEX). Na rynku jest naprawdę duży wybór, ale oferowane elektronarzędzia zbudowane są podobnie i działają na tej samej zasadzie. Najprościej ujmując, elektryczny silnik nagrzewa płaską głowicę spawającą (przypomina wiosło lub dysk). W głowicy znajdują się otwory, w które wkręca się matryce (inaczej adaptery). Pod tą nazwą kryją się po prostu walcowate kształtki nagrzewające się z głowicą do temperatury będącej w stanie nadtopić rurę w ciągu kilku sekund – po tym czasie rury ze sobą łączymy i pozostawiamy do ostygnięcia. Co ważne, kształtki mogą występować w wersji zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej – możemy więc zgrzewać ściany rur z tworzyw sztucznych od zewnątrz lub od wewnątrz.
Oczywiście zgrzewając rury, należy zachować ostrożność, ale zazwyczaj te elektronarzędzia wyposażone są w stabilne metalowe stojaki, więc bezpiecznie możemy postawić je na podłodze. Czasami też można zgrzewarkę przykręcić do stołu, ale ta funkcja najczęściej stosowana jest w cięższych modelach.
Zgrzewarka do rur – jaką wybrać
Jaka zgrzewarka do rur będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę, kupując zgrzewarkę do rur?
Moc. Jak przystało na elektronarzędzia, po pierwsze należy sprawdzić moc zgrzewarki. Sprawną, skuteczną, długotrwałą i intensywną pracę zapewni zgrzewarka do rur o mocy minimum 1000 W, która nagrzeje się w kilka sekund po podłączeniu do źródła zasilania. Na rynku dostępne są również narzędzia o niższej mocy, ale są one przeznaczone raczej do sporadycznych, amatorskich zastosowań.
Matryce. Ich średnice odpowiadają najczęściej spotykanym średnicom rur z tworzyw sztucznych – zazwyczaj to 16, 20, 25, 31, 40, 50 i 64 mm. Dobrze, jeśli te elementy pokryte są teflonem, które zwiększa jakość wykonywanych połączeń. W zależności do wybranego modelu zgrzewarki, liczba matryc jest różna – im ich więcej, tym lepiej.
Regulacja temperatury. Niektórych z tworzyw sztucznych (np. PVC) nie należy zgrzewać w zbyt wysokiej temperaturze. Dlatego też warto wybrać zgrzewarkę, która umożliwi nam dostosowanie temperatury do łączonych materiałów. Zazwyczaj zakres temperatury waha się od 0 do nawet 300oC.
Jaka zgrzewarka do rur PP i innych tworzyw sztucznych
Jak już wspomniano, różne tworzywa sztuczne reagują w innych sposób na wysoką temperaturę. Dlatego też warto wybrać zgrzewarkę z regulacją temperatury i zyskać uniwersalny sprzęt, który możemy wykorzystać do stworzenia różnych instalacji.
· Zgrzewarka do rur PP – to tworzywo sztuczne wytrzymuje temperaturę do 100oC, więc zgrzewarka do rur PP musi pracować w takim zakresie temperaturowym.
· Zgrzewarka do rur PE – rury PE są mniej odporne na wysoką temperaturę niż PP, łączymy je w ok. 60oC.
· Zgrzewarka do rur PEX – aby połączyć rury PEX, musimy głowicę i matryce zgrzewarki rozgrzać do ok. 130oC.
· Zgrzewarka do rur PVC – rury PVC pod wpływem zbyt wysokiej temperatury ulegają roztopieniu, do stworzenia trwałego zgrzewu wystarczy temperatura ok. 60oC – PVC staje się plastyczne już przy temperaturze 50oC.